Práve hráme:
Počúvaj RÁDIO X
Sleduj RÁDIO X

Ovplyvňuje osobnosť človeka výber hudby?

Ovplyvňuje osobnosť človeka výber hudby?

Dokázal by si si predstaviť svoj život bez hudby? Pravdepodobne nie. Veď hudba je s nami. Či sme doma, vonku, v aute alebo v obchode…jednoducho všade.  Zamyslel si sa však niekedy nad tým, prečo nie každý počúva rovnaký žáner? Na základe jednej štúdie, ktorá sa uskutočnila na Heriot-Watt Univerzite v Edinburghu môžeš zistiť, že na výber obľúbeného žánru vplývajú určité vlastnosti človeka.

Jazz
charakteristický Tento hudobný žáner sa zrodil zlúčením afro amerického folklóru s európskymi hudobnými tradíciami na začiatku 20. storočia v New Orleans. Je nezvyčajným spôsobom tvorenia tónu, improvizovaným prejavom a spájaním metro-rytmických pásiem. Ľudia, ktorí inklinujú k jazzu sú vraj kreatívni, spoločenskí a majú vyššie sebavedomie.

 

Blues
Blues sa vyvinul v južnej časti USA v afroamerických komunitách. Jeho korene môžeš nájsť v speve kmeňov krajín na západe Afriky. Dôraz sa kladie predovšetkým na sólový spev. Blues má tiež upokojujúce účinky. Počúvajú ho najmä tí, ktorí taktiež oplývajú vyšším sebavedomým, sú tvoriví a otvorení.

 

Rap
V súčasnosti patrí k najpopulárnejším hudobným žánrom, a vo veľkej miere ovplyvňuje aj iné hudobné štýly. Zakladá sa na skladaní rýmov do beatu a vyznačuje sa rýmovaním. Jeho fanúšikovia sú väčšinou kreatívni a extrovertní.

 

Klasická hudba
Klasická hudba je forma orchestrálnej hudby. Tento pojem sa začal používať v 19. storočí a je pomenovaním „vrcholného obdobia hudby“ od J. S. Bacha po Beethovena. Má mnoho žánrov, napríklad Opera, Opereta, Sonáta, Synphónie a podobne. Ľudia, ktorí ju obľubujú sú zvyčajne tvoriví, introvertní a pokojní.

 

Country
Miesto pôvodu sa mapuje na juh Spojených štátov. Tento žáner sa najskôr nazýval hillbilly music, až neskôr sa premenoval na country. Jeho korene siahajú do  gospelovej, folkovej a keltskej hudby a tiež do bluesu. Priaznivci country bývajú vo veľkej miere usilovní a majú vysoké pracovné nasadenie.

 

Reggae
Mekkou tohto hudobného žánru je samozrejme Jamajka. Reggae  bolo spočiatku rýchlejšie ako je dnes a texty sa točili okolo zábavy, alkoholu a sociálnej kritiky na vládu. Ľudia, ktorí majú reggae v obľube sú podľa štúdie tvoriví, ale náchylní k lenivosti.

 

 

 

Rock
Rock ako hudobný žáner sa prvýkrát objavil na konci 50. rokov 20. storočia v Spojených štátoch. Je typický rytmikou, ktorá je založená na bicích, basgitare a elektrickej gitare. Rock je celosvetovo veľmi populárny. Zaujímavosťou je, že priaznivci rocku a tiež heavy metalu bývajú nespoločenskí. Majú nižšie sebavedomie a sklon k lenivosti. Na druhej strane sú však láskaví a tvoriví.