Práve hráme:
Počúvaj RÁDIO X
Sleduj RÁDIO X

Maľby na zastávkach v Svederníku

Maľby na zastávkach v Svederníku

Obec Svederník v okrese Bytča sa už nejaký čas pýši dvoma zastávkami autobusu, ktoré zdobia kópie významných maliarov, a taktiež rodákov, Vincenta a Ferdinanda Hložníkov. Maľby na zastávkach akoby nepodliehali zubu času, pretože vyzerajú akoby boli maľované len nedávno.

Maľby tvorili študenti Súkromnej strednej školy umeleckého priemyslu v Žiline pod vedením pedagóga Andreja Mazúra, ktorý je prasynovcom Hložníkov. ,,Vincenta som poznal osobne. Bol to múdry, inteligentný človek, svojou povahou tichý. Mal široký rozhľad, čo sa týka umenia i svetového diania, čiže bola to osobnosť takého Európskeho rozmeru. Ferdinanda som osobne nestretol, ale viem, že bol viac pedagogicko zameraný. Obaja však mali veľkú predstavivosť, a to ich predurčilo na umeleckú dráhu,“ približuje Andrej Mazúr, ktorý sa na vzniku malieb podieľal od samého začiatku.

Strednú školu umeleckého priemyslu v Žiline oslovil starosta Svederníka Roman Lisický prostredníctvom riaditeľa Považskej galérie pána Milana Mazúra, pretože chcel Svederník, ako rodisko oboch významných maliarov zviditeľniť.

,,Spolu to bolo asi desať veľkoplošných obrazov. Maľovalo sa na plechy, ktoré sa potom inštalovali na zastávku. Najviac sme sa obávali sprejerov a vandalov, ale až do dnešného dňa tam je iba niečo prisprejované, čo nie je veľmi vidieť. Občas sa nájdu i prilepené odkazy či plagáty, ale to je ojedinelé.  V spolupráci s obcou sme zabezpečovali sponzorský materiál, a naši žiaci dodávali nápady a pracovali na tom,“ povedal riaditeľ školy Václav Dostálek.

Na jednej zastávke je namaľovaná maľba Pierot s kohútom, ktorej predlohou bol obraz Vincenta Hložníka. ,,Vincent Hložník maľoval svoje kompozície s pierotmi a kohút, ktorý pobehoval po dvore u Hložníkov, zapadol do neho koncepčne. Miloval svoj rodný dom, svoj Svederník a vôbec život v ňom. Zastávka je akoby súčasťou rodného domu Vincenta, pretože je prakticky v ich dvore,“ hovorí Milan Mazúr, riaditeľ Považskej galérie umenia v Žiline.

Autobusová zastávka pred Jednotou v smere z Bytče do Žiliny je venovaná Ferdinandovi Hložníkovi, bratovi Vincenta Hložníka, taktiež vynikajúcemu výtvarnému umelcovi. Obraz s názvom Modrý mesiac, ktorý bol predlohou na maľbu zastávky je akousi spomienkou na rodisko, a tým, že je situovaný pohľadom na Marček, akoby sa prihováral svojej sestre Valere, ktorá ešte ako jediná žije na Marčeku. Ferdinand rád maľoval kone, ale i pohľady a scenériu Strážovských vrchov a Javorníkov.

Väčšiu časť diel Vincenta Hložníka, ktoré darovala manželka Viera Hložníková spravuje Považská galéria umenia v Žiline. Dňa 22. októbra 2019 pripravili k 100. výročiu narodenia tohto významného umelca excelentnú stálu expozíciu. Vyšla i kniha, kde sú spomienky, písomnosti, ale i život vo Svederníku. Bezprostredne sa to dotýka i zastávok, celej obce a vôbec života Vincenta Hložníka v nej.

Zdroj: Peter Hlačik