Práve hráme:
Počúvaj RÁDIO X
Sleduj RÁDIO X

Revy gitary a dunenie basy alebo krst nového albumu v Smer Klube 77

Revy gitary a dunenie basy alebo krst nového albumu v Smer Klube 77

Kapela Čad v spojení s Fyascom a Rozporom ukázali, ako má vyzerať pravý punkovo trashový krst albumu. V piatok 8.11.2019 v Smer Klube 77 Čad zahájil krstom nového albumu s názvom Zabi Ma svoje turné. My sme sa vybrali do backstage a vyspovedali všetky tri kapely. Tu sú ich dojmy.

 

Ako prvá sa predstavila svojou rýchlovkou kapela Fyasco. Hrali iba 20 minút, no za tento čas sa im podarilo rozhýbať celý prítomný dav, čo nie vždy býva zvykom u prvých kapiel. Sedieť neostal nikto, ľudia si užívali v moshpite priamo pred pódiom. Tu sú už naše otázky.

Hrali ste 20 minút čo je veľmi krátko na kapelu no napriek tomu ste mali veľmi veľký úspech od publika čo sa od prvej kapely veľmi neočakáva. Aké boli Vaše dojmy?

Hrali sme triezvi po dlhom čase a to, že hráme krátko – máme na to svoj názor, že menej je niekedy viac a to sa u nás potvrdzuje vždy.

Ako sa Vám hralo?

Hralo sa nám veľmi rýchlo. Takých 20 minút. Ale zvuk super a celkovo sa nám hralo veľmi dobre.

Koľko krát ste hrali v Žiline?

Skúsim tipnúť. Tak 10 krát, hráme tu celkom často.

Ďalší v poradí prišiel Rozpor. V klasickej zostave ukázali pravý punk. Sud, ktorý najskôr použili ako bubon, po chvíli koloval nad hlavami davu. Spevák Fabko počas koncertu dokonca zoskočil z pódia a ocitol sa v moshi medzi ľudmi, a preto sme ho poprosili o jeho vyjadrenie ku atmosfére:

Ako sa Vám dnes hralo v Žiline?

V Žiline sa nám dnes hralo veľmi dobre. Ja osobne som bol v tomto klube po mnohých rokoch a dnes ma to veľmi milo prekvapilo. Účasť bola dobrá, zábava bola skvelá.

Plánujete sa ako kapela vrátiť do Žiliny po dnešnom zážitku?

My sa ako kapela radi vraciame do Žiliny. Radi tu hráme, máme tu veľa kamošov. Však Žilina žije, toto je úplne super mesto.

Počas vášho hrania lietal váš sud. Nebáli ste sa o svojich fanúšikov?

Nie lebo naši fanúšikovia sú nesmrteľní pretože Punk‘s not dead.

Ty si potom dokonca zoskočil z pódia medzi fanúšikov. Užil si si tú atmosféru keď si bol v moshpite alebo to už bolo moc?

Ja veľmi rád skáčem z pódia a som rád s ľuďmi. Osobne mám radšej také miesta kde ani nie je pódium a ľudia sú na nás úplne natlačení. Je to také príjemné, priateľské a mám to rád.

Po Rozpore na pódium vyšiel Čad a nastal vrchol večera. Skladby z nového albumu striedali staršie a ľudia si plnými dúškami užívali každý tón. Valér Tornád svoje bicie rozhodne nešetril a keď sa mu podarilo zlomiť paličku, Pišta vytiahol jednu fanúšičku na pódium a tá dostala za úlohu zlomenou paličkou odbaliť album z celofánu a otvoriť ho. Následne ho kvapkami od kašľu pokrstila. Ako jednu z posledných skladieb, v spojení s Rozporom, zahrali publikom žiadané Zbojnícke móresy a vytvorili neopakovateľnú atmosféru. Po koncerte sme si počkali Pištu Vandala a vyspovedali ho.

Prečo ste si vybrali Žilinu ako prvú destináciu Vášho nového albumu. Prečo je to tak?

Organizovať turné po Slovensku je zapeklitá vec. Podieľal sa na tom náš bubeník a musíme rátať s tým, že kedy je voľný klub, kedy môžeme my ako kapela a ako môžu ďalšie kapely. Do rany nám vyšla ako prvá Žilina.

Ako sa Vám páčilo?

Perfektne! Môžem to porovnať s festivalom na ktorom sme tu hrali. Tam sme hrali po Pare a bolo tam také zmiešané publikum. Brali sme to akože sme na takej misii a prezentujeme metal pred ľuďmi, ktorí ho nepoznajú a nemajú k nemu vzťah. Toto ale bol náš koncert a hrali sme pre svojich ľudí ktorých to zaujíma, tak sa nám to zrazilo v dobrom.

Páčil sa Vám krst albumu?

Bolo to veľmi spontánne a veľmi milé. Ja som rozmýšľal, že čím by sa to mohlo krstiť, lebo každý to robí nejakým alkoholom. Toto bolo také veľmi pekné, slečna ktorá bola vpredu by to mohla ale čím? Ženy majú kabelky ktoré sú plné tajomstiev. Takže keď vyzvete nejaké dievča aby vám dalo niečo čo má v kabelke určite sa tým bude dať pokrstiť album. Ona ho najskôr musela odbaliť z celofánu so zlomenou bubeníckou paličkou a potom ho pofŕkala kvapkami proti kašľu.

Očakávali sme že skladba Zbojnícke móresy budú s Catastrofy a nakoniec boli s Rozporom, pretože Catastrofy majú dnes v Bratislave koncert pre dobrú vec. Ako sa vám s Rozporom hralo?

Nakoľko tu nemohli byť chalani z Catastrofy, tak sme poprosili chalanov z Rozporu deň pred koncertom aby sa na to pozreli a oni nadšene súhlasili. Dokonca máme úmysel, že by sme zbojnícke móresy zavesili na net bez spevu, aby si tam každý mohol spraviť svoj text a nahrať ho.