Práve hráme:
Počúvaj RÁDIO X
Sleduj RÁDIO X

7 skvelých filmov, ktoré ste pravdepodobne nevideli v roku 2016

7 skvelých filmov, ktoré ste pravdepodobne nevideli v roku 2016

Tak ako takmer každý rok, aj rok 2016 so sebou priniesol veľa zaujímavých filmov, či už dobrých, alebo tých – nazvyme to – menej dobrých. Osobne mám pocit, že sme sa ocitli v dobe, kedy každý týždeň vyjde von niekoľko filmov – pokojne aj naraz. Čím ďalej, tým je ťažšie udržať s nimi krok a tak sa môže stať, že aj naozaj skvelý film môže dostať malú pozornosť, alebo vôbec žiadnu. Keď sa nad tým zamyslím, musí byť veľmi ťažké zviditeľniť jeden film medzi druhými.

Ale čo filmy, ktoré vám pravdepodobne prekĺzli pomedzi prsty? Ak sledujete dianie na filmových festivaloch – sem tam na nich môžete zhliadnuť informácie o menších (ale dobrých) filmoch, ktoré ale nedostanú vietor do plachiet keď sa hrajú v kinách u nás (alebo v niektorých prípadoch vôbec).

Tieto filmy sa pohybujú na úrovni malých nezávislých filmov, až po väčšie blockbustre, na ktoré si z nejakého dôvodu ľudia nenašli čas. Dokonca aj keď ste už videli veľa filmov, je veľmi pravdepodobné, že ste vynechali aspoň niektoré z nich, a tak vám prinášame rebríček 7 najlepších filmov, ktoré ste mohli vynechať počas roka.

10 Cloverfield Lane

Ulica Cloverfield 10 (SK)
10-CLOVERFIELD-LANE
Záber z filmu 10 Cloverfield Lane

J.J. Abrams lavíruje medzi Star WarsStar Trek, ako producent si nájde čas na menšie sci-fi kúsky. Pred ôsmimi rokmi priniesol prvý Cloverfield a bol to celkom originálny nápad, ktorý sa zviezol na found-footage vlne. Prichádza ďalší diel z tohto univerza – istým spôsobom nadväzuje, ale funguje aj samostatne.

Mladá Michelle odchádza z apartmánu s fľaškou vína a smeruje nevedno kam. Čoskoro sme svedkami jej autonehody. Prebudí sa uväznená v tmavej miestnosti a neznámom priestore. Dozvie sa zvláštnu pravdu: nachádza sa v podzemí, hore došlo k strašnému útoku, vzduch je kontaminovaný a môže byť vďačná obrovskému chlapíkovi menom Howard. V profesionálne pripravenom bunkri sa nachádza aj Emmett, ktorý sa sem dostal na poslednú chvíľu a spolu začínajú nažívať. V Michelle víri červík pochybnosti: nie je Howard iba šialenec, ktorý si ich väzní? Ako mu ujsť? A čo ak skutočne došlo k útoku? Chemickému šialenstvu ľudstva či nebodaj mimozemšťanov?

Keanu

Keanu – Mačacia gangsterka (SK)

keanu

Keď sa s vami rozíde priateľka, býva to ťažké. Svoje o tom vie Clarencov bratranec Rell. Krátko po rozchode mu osud do cesty pripletie to najroztomilejšie mačiatko, aké si len viete predstaviť (a ak nie, pozrite sa na obrázok). Je šťastný. Býva ale oproti drogovému dílerovi menom Hulka a ten si znepriatelí dosť ľudí. Takže sa stane, že mačiatko menom Keanu unesie miestny gang. Clarence a Rell sa pod menami Shark Tank a Tectonic vyberú za neľútostnými zabijákmi, aby získali mačiatko späť. Lenže minulosť je trošku komplikovanejšia a hlavní hrdinovia budú musieť okrem iného splniť istú úlohu.

Green Room

GREEN-ROOM

V centre Green Room vznikne fiktívna punková kapela Ain´t Rights, ktorá prerazí v okolí Portlandu. Miestny DJ im dohodí možnosť zahrať si v miestnom skinheadskom bare. Ain´t Rights to roztočia symbolickou skladbou, cover verziou Dead Kennedys „Nazi Punks Fuck Off“, ktorá veľa prítomných v publiku dvakrát nenadchne. Po koncerte sa Pet (Yelchin) vráti pre Sam (Alia Shawkat) a nechtiac sa stane svedkom vraždy, ktorú sa snaží barman aj ochranka ututlať dovtedy, kým nepríde polícia a majiteľ klubu Dary (Patrick Stewart). Kapelu si tak zoberú ako rukojemníkov. Čoskoro si ale uvedomia, že im pôjde o život. „Hra“ o pežitie môže začať.

Midnight Special

Polnočné dieťa (SK)

midnight-special

Royov najmladší syn Alton má nadprirodzené schopnosti, vďaka ktorým sa stane cieľom náboženských fanatikov. Jedného dňa sa títo dvaja musia dať na útek a zatiaľčo nahánačka postupne prerastá v celoštátnu štvanicu za účasti najvyšších vrstiev, Roy staví všetko, čo má, len aby odhalil Altonove životné poslanie – nech už je akékoľvek. V provokatívnom snímku, v ktorom sa prelína nadprirodzeno s hlbokým ľudstvom, skúma uznávaný scenárista a režisér Jeff Nichols otázky viery a putá lásky a dôvery.

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 hodín: Tajní vojaci z Benghazí (SK)

13-hours

Americký veľvyslanec je zabitý pri útoku na americké sídlo v Líbyi a to samozrejme nezostane bez reakcie. Šesť borcov špeciálnej jednotky americkej armády sa pustí proti všetkým, ktorí vrhajú tieň a nepoznajú slová americkej hymny. A pri tom ich bude dirigovať Michael Bay. Čiže nechýbajú americké zástavy, odvaha, obeta, kamerové podhľady a rotácie, východy a západy slnka a samozrejme fotografie rodinných príslušníkov, na ktorých hrdí a nebojácni borci spomínajú. V hlavných úlohách cool akcie pre tínedžerov (snáď) sa objavia – John Krasinski, Pablo Schreiber, James Badge Dale a Dominic Fumusa.

Hush

HUSHGERALDSGAMEFLANFEAT

Po dosiahnutí veku trinásť rokov nastáva pre deti zásadný zlom, pretože sa začína bezstarostný život tínedžerov, ktorý mnohí ľudia nazývajú najkrajším obdobím života. Pre Maddie však znamenal vek 13 rokov úplne niečo iné. Prestala rozprávať a ohluchla. V dospelosti je pre takýchto ľudí veľmi ťažké nájsť zamestnanie, takže sa Maddie uchýlila na samotu a stala sa spisovateľkou. V blízkosti žijú jej priatelia John a Sarah, ktorí sa s ňou občas stretávajú. Po jednom obyčajnom stretnutí so Sarah sa však pred jej dverami objaví neočakávaný hosť. Neznámy muž s maskou na tvári a kušou v ruke sa snaží dostať do jej domu, pričom je jasné, že sa nejedná o žiadnu priateľskú návštevu.

Sing Street

sing-street

Film sa odohráva v Írsku v polovici 80. rokov, kedy v dôsledku nedostatku práce veľa Írov opúšťa krajinu a odchádza hľadať šťastie do Anglicka alebo Ameriky. Rodičia pätnásťročného Conora spolu nevychádzajú, hádajú sa a potrebujú ešetriť peniaze v nie veľkom rodinnom rozpočte. Preto Conor musí prestúpiť na lacnejšiu školu, kde na neho čaká šikana od spolužiakov a do oka si nepadne ani s miestnymi učiteľmi. Zatiaľ čo sa snáď všetko v jeho živote uberá špatným smerom, stretne pred školou o rok staršiu Raphinu, ktorá chce preraziť ako modelka. Aby získal jej pozornosť, pozve ju na natáčanie videoklipu k piesni jeho hudobnej skupiny. Ostáva už len jediné – založiť hudobnú skupinu a zložiť pár pesničiek…

No tak ako? Videli ste všetky z týchto filmov? Poznáte filmy, ktoré by si zaslúžili byť v tomto zozname? Ak áno, dajte nám to vedieť do komentárov 🙂